در مراسم اختتامیه ششمین کنگره شعر فرهنگیار پاسدار

شعر فراگیرترین راهبرد فرهنگی است/ آثار تاریخی برآمده از شعر و شاعری است

بسیج مداحان:مسئول فرهنگی و تبلیغات سپاه گفت: شعر فراگیرترین راهبرد فرهنگی است و یکی از راهبردهای مؤثر و مفید در عرصه فرهنگی کشور در راستای تقویت جبهه اسلامی است.

به گزارش خبرنگار بسیج مداحان،ششمین کنگره شعر فرهنگیار پاسدار با حضور حسین محبی مسئول فرهنگی و تبلیغات سپاه، مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر، فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان و فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه و 274 پاسدار شاعر سراسر کشور در مجتمع شهدای خلیج‌فارس بوشهر برگزار شد.

image

حسین محبی مسئول فرهنگی و تبلیغات سپاه در اختتامیه ششمین کنگره شعر پاسدار در بوشهر گفت: شعر فراگیرترین راهبرد فرهنگی است و یکی از راهبردهای مؤثر و مفید در عرصه فرهنگی کشور در راستای تقویت جبهه اسلامی است.

مسئول فرهنگی و تبلیغات سپاه اظهار کرد: شعر در بزرگان عرصه حکمت و اعتقاد دارد که عنصر حکایت گری و واقع گری و حس تألیف از مهم‌ترین آن‌ها است که بتواند زاویه و حالات را به تصویر بکشد و خدماتی را به مخاطبان خود ارائه دهد.

image

محبی افزود: شاعران به دلیل برخورداری از هنر خود باید به جامعه واقع‌نمایی و بازنمایی کنند و می‌توانند زیبایی و زشتی‌ها را آن‌گونه که وجود دارد بیشتر و یا کمتر نشان دهند و به هر شیوه‌ای که علاقه داشته باشند به مخاطبین منتقل کنند.

وی بیان کرد: سه عامل لفظ، معنا و وزن وجود دارد که خیال‌انگیزی در شعر را تشدید می‌کند و شعر بامعنا اصل موضوع را منتقل می‌کند و مخاطب را وادار می‌کند با ایجاد چهره خوب از وزن شعر لذت ببرد.

image

مسئول فرهنگی و تبلیغات سپاه ابراز کرد: شعر به دلیل برخورداری که دارد می‌تواند تعداد بیشتری از انسان‌ها را در دامنه خود قرار دهد؛ چون بسیاری از انسان‌ها مبتنی بر خیال و احساسات عاطفی هستند.

محبی ادامه داد: شعر می‌تواند به‌عنوان یک حقیقت بسیار خوب مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار دهد، واقع‌نما باشد و بیشترین مخاطب داشته باشد.

عضویت 10 هزار فرهنگیار پاسدار در کشور

محبی اذعان کرد: فراگیرترین راهبرد فرهنگی در شعر و شاعران می‌تواند به هجمه‌های دشمن به ارزش‌ها و دفاع شاعران از آن‌ها پرداخت.

image

وی با اشاره به هدف از برگزاری این کنگره، خاطرنشان کرد: این کنگره تلاش دارد برای بارور کردن هرچه بیشتر شاعران پاسداران است و تلاش می‌شود که شاعران در حوزه‌های مختلف به‌کارگیری و از استعدادهای آن‌ها استفاده شود.

مسئول فرهنگی و تبلیغات سپاه تأکید کرد: باید منبرهایی برای شاعران فراهم شود و مردم پای این منبرها بنشینند و تحت تأثیر قرار بگیرند و در ترویج اصل انقلاب اسلامی گام برداریم.

محبی یادآور شد: معاونت فرهنگی سپاه شبکه‌ای از فعالان فرهنگی تحت فرهنگیاران پاسدار ساماندهی کرده است که تاکنون ثبت‌نام کنندگان به بیش از 10هزار نفر می‌رسد که مجموعه شاعران بخشی از آن است.

 

image

آثار تاریخی برآمده از شعر و شاعری است

علی رزمجو فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت: یکی از آداب تاریخی برآمده از شعر و شاعری است که در آن آینه روشن و پاک است که تحلیل‌گر حماسه‌ها، پروازها و خاطره‌ها است.

فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر اظهار کرد: بدون تردید قرار گرفتن نام شاعران جوان در کنار پیشکسوتان این هنر فرصتی برای بهره‌گیری از آثار ماندگار و تأثیرگذار است و شعری که باادب آمیخته باشد نتیجه تحقق شاعران است.

image

رزمجو افزود: شاعر پاسدار و روحانی شاعر مبین اندیشه‌ای در مسیر الهی در قلمرو جامعه تبیین می‌کند و باید سینه شاعران پاسدار مملو از شیدایی باشد که جلوه‌گاه زیبایی و نمایشگاه رازها است.

وی بیان کرد: شعرها با قالب‌های مختلف از ارزش‌های شهدا، جانبازان و انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند و به جامعه کنونی منتقل می‌کنند.

فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر عنوان کرد: آثار پاسداران شاعر به جوانان شور و شوق می‌دهد و جوانه‌ای به‌سوی خداوند است که باید علاوه بر پاسداری از ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی اثربخشی داشته باشند.

 

image

شاعران پاسدار باید درجاهایی که بیشترین هجمه است نقش‌آفرین باشند

حجت‌الاسلام حسین دشتی مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر گفت: شاعران و شعر سرایان باید به بعد شعری توجه داشته باشند که شعر از شاخه هنر و فرهنگ است و شاعران امروز صاحبان غنی فرهنگ و هنر هستند.

امام‌جمعه موقت بوشهر اظهار کرد: دشمنان در حال هجمه فرهنگی هستند و امروز مبارزه و جنگ است و شاعران میدان‌دار این جنگ هستند و باید با تعقیب پیامی را به جامعه منتقل کنند.

دشتی افزود: شعر بافضیلت شعری است که از درون شاعران ایجاد می‌شود و بسیاری از علمای دینی در اسلام نسبت به آن شعر اظهارنظر درست داشته باشند؛ گاهی شعر و شاعری به‌گونه‌ای است که برزخی از بزرگان دینی نسبت به آن کتاب‌ها می‌نویسند.

وی بابیان اینکه برخی از بزرگان در عبادت‌های خود فرازی از شعر می‌خوانند، عنوان کرد: جایگاه شعر در بعد عرفانی و اخلاقی تأثیرگذار است و باید شاعران پاسدار درجاهایی که تهدید است بهترین نقش‌آفرینی داشته باشند.

image

در ادامه این برنامه از دو کتاب که نوشته حجت‌الاسلام محمدحسین انصاری نژاد دبیر علمی ششمین کنگره شعر فرهنگیار پاسدار رونمایی شد.

image

در پایان شاعران غزل‌های انتخاب‌شده در کنگره را قرائت و از برگزیدگان تقدیر شد.

/انتهای پیام

خبرهای تازه